Město Kojetín

Vyhledávání

Přátelství bez hranic - projekt Town twinning 2021

Friendships without borders number is 617407-CITIZ-1-2020-1-CZ-CITIZ-TT.

Kojetín 26. – 29. 8. 2021 

Projekt podporovaný EU je jeden z dobře mířených projektů, díky němu se mají možnost setkat občané různých států EU na jednom místě a užít si tak 4 dny společných zážitků, které jsou zaměřeny jak na vzdělávání, osvětu, tak na zábavné programy.

Partneři projektu z Německa, Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Srbska přijeli do Kojetína ve čtvrtek 26. srpna ve večerních hodinách.

První naše společné setkání proběhlo v Hospůdce u Pedyho, kde jsme měli společnou večeři. Zde také probíhala prezentace účastníků, na které dostal každý účastník triko s logem, abychom zajistili uniformitu projektu a vlastní kelímek na vícenásobné použití, kterým chceme snížit množství plastového odpadu. Po té jsme účastníky ubytovali na několika místech v městě Kojetín.
Po ubytování a malém odpočinku po cestě, jsme se opět sešli a začali společnou řízenou diskuzi o tématech EU, kterými byli Euro ano či ne, jak nám EU ulehčuje život, jaké výhody vidíme v EU, vztah jednotlivých států k EU. Diskuze byla obsáhlá a velmi zajímavá, zapojili se téměř všichni účastníci. Program byl doplněn kreativitou, kdy všichni účastníci malovali vlajky svých států se symboly jejich státního bohatství.

V pátek 27. srpna jsme se všichni po snídani sešli v Loděnici Kojetín, kde byly naplánované aktivity na celý den. Začínali jsme debatou o euroskepticismu, extrémismu, cirkulární ekonomice a o vypořádání se se sociálními nesrovnalostmi. Tato debata byla v režii europoslankyně paní Michaely Šojdrové, která o těchto tématech hovořila velmi odborně a srozumitelně. Na konec debaty byla otevřena diskuze, kdy paní europoslankyně odpovídala na dotazy účastníků. Po skončení debaty následoval oběd, po kterém jsme zahájili Olympijské hry Kojetín 2021. Státy EU utvořily družstva a soutěžily v různých disciplínách, jako byly např. letní lyže, lukostřelba, střelba maxiprakem na cíl, a další. Doprovodným programem byla jízda na řece Moravě na dračích lodích a jízda na koloběžkách v okolí Kojetína.  Během celého dne si účastníci mohli uvařit kávu, natočit vychlazenou kofolu či jiný nealkoholický nápoj a dát si párek v rohlíku. Olympiáda byla ukončena slavnostním nástupem a vyhlášením vítězů, kteří dostali medaili v podobě čokoládového oplatku. Tato olympiáda byla speciální a vítězi se stali všichni účastníci.

Večer probíhal v Kojetíně festival hudebních skupin, kde jsme měli také večeři a mohli si užít zábavný večer s naší českou kulturou.

Sobota 28.srpna se nesla v duchu výletů. Po společné snídani jsme odjeli autobusy do města Kroměříž, kde jsme měli zajištěnou prohlídku zámku. Tento zámek patří mezi nejvýznamnější kulturní památky na Moravě z období baroka. Po staletí je majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužil jako reprezentativní sídlo a místo pro významná jednání i setkání.
V roce 1998 byly zámek a zámecké zahrady slavnostně zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Po prohlídce zámku dostali účastníci na oběd bagety, které si snědli v krásných prostorách Podzámecké zahrady. Zde také pokračoval další program. Pro účastníky jsme měli připravenou v několika jazycích šifrovanou stezku. Vyluštěním šifer získali tak spoustu zajímavostí týkajících se fauny a flory v  zahradě. První tři vítězná družstva dostala sladké odměny. Po skočení tohoto programu jsme si prošli náměstí města Kroměříž, kde probíhali prodejní trhy místních produktů.

Po té nás autobusy odvezly do malé vesnice Křenovice, kde probíhaly hasičské oslavy. Účastníci tak mohli shlédnout přehlídku hasičských uniforem, vozů a hašení požáru od historie až po současnost. Toto zábavné odpoledne doprovázela kapela s klasickou českou lidovou hudbou a účastníci také mohli ochutnat tradiční česká jídla. Večer probíhal obdobně jako v pátek. Sešli jsme se opět na hudebním festivalu v Kojetíně, kde jsme si dali večeři a zakončili tak společně den.

Nedělní ráno 29. srpna už patřilo k balení věcí a posledním společných chvílím. Po snídani jsme ještě debatovali o problematice EU, o síle médií, zda k nim máme důvěru či nedůvěru a za důležitou debatu považuji téma: sociální sítě a jejich manipulativní vliv na děti a mládež.

Celkem se projektu zúčastnilo přes 200 účastníků, kteří si pobyt u nás v Kojetíně velmi užili. Na projektu se podílelo 15 pracovníků, bez kterých by nebylo možné aktivity a vše potřebné kolem jeho konání uspořádat. Za to jim patří obrovský dík, protože svou práci odvedli perfektně.

Projekt je hodnocen jako velmi přínosný, důležitý a směřující k udržitelné Evropě 2030.

ikona souboru

ikona souboruThe project «Friendships without borders

Přátelství bez hranic

PBH4

PBH4

 
PBH2

PBH2

 
PBH3

PBH3

 
PBH6

PBH6

 
PBH5

PBH5

 
PBH11

PBH11

 
PBH12

PBH12

 
PBH7

PBH7

 
PBH10

PBH10

 
 
Vytvořeno 26.10.2021 11:22:24 | přečteno 386x | r.mitas