Dnes je  21.7.2019  a  svátek má Vítězslav.

Centrum sociálních služeb Kojetín

příspěvková organizace

   

 

VU3V – 1. LS – Pěstování a využití jedlých a léčivých hub

Obsahem dalšího tématu, které si studenti 0. semestru společně vybrali a odhlasovali, je pěstování a využití jedlých a léčivých hub. Návštěvníci kurzu se postupně dovídají zajímavosti týkající se pěstování hub, jak se vyživují, množí, o pěstování žampionů, různých druhů hlív, exotických a léčivých houbách. Získají přehled o účinných látkách a doplňcích stravy z hub. Poslední přednáška má sloužit jako návod, jak si mohou houby vypěstovat sami.
Na následujících fotografiích se můžete opět stát „návštěvníky“ některé z přednášek kurzu.


Poslední vyučovací hodina letního semestru 2012/2013 proběhla s našimi studenty z KS CSS Kojetín 24. dubna 2013 a nesla se ve slavnostním duchu. Jak by také ne, když všech 13 studentů, kteří studium kurzu Pěstování a využití jedlých a léčivých hub v únoru 2013 započali, úspěšně splnili docházku a vytrvali až do zdárného konce.
Téma poslední přednášky bylo více jak lákavé: „Jak si můžeme houby vypěstovat sami?“ I méně zasvěcený divák – pěstitel
(zahradník) se mohl z natočených ukázek dovědět, z jakého materiálu si může doma sám vytvořit vhodné pěstební podmínky (podhoubí) pro vypěstování např. vlastních žampionů či hlívy. Také recepty na pokrmy z hub byly více jak inspirativní.
Věřím, že i když se mezi našimi studenty našli jedinci, kterým houby přiliš nechutnají a neradi je konzumují, pokrmy, které z hub připravoval ve videoukázce pan Ing. Ivan Jablonský, CSc, byli pro ně určitě výzvou, aby alespoň jeden sami vyzkoušeli a ochutnali. Přičteme-li k tomu fakt, že houby jsou velkým zdrojem vitamínů a dalších důležitých látek pro naše tělo prospěšných, každý účastník tohoto zajímavého kurzu nemohl jinak než některou z představených a probíraných hub ochutnat.
Ke splnění řádných podmínek a zakončení semestru už zbývalo jen vypracovat závěrečný test, mít hotových všech 6 dílčích (průběžných) testů a dostatečný počet navštívených přednášek.


Závěrečný seminář Virtuální univerzity třetího věku (VU3V)

Rádi bychom na tomto místě informovali, že dne 21. května 2013, od 10,30 hod do 12,30 hod proběhlo v sále Sokolovny Kojetín slavnostní předávání Pamětních listů všem studentům VU3V, kteří řádně zakončili daný semestr a rozhodli se spojit tuto příjemnou událost s výletem do našeho města. K účasti se mohli přihlásit jak studující senioři z Moravy, tak také z Čech u kontaktních osob svých konzultačních středisek. Do Kojetína zavítali senioři z kontaktních středisek Bochoř, Charváty, Oucmanice, Vrbno pod Pradědem, Loučná nad Desnou, VŠB – TU Ostrava, Karviná. Mezi účastníky nechyběli ani studenti z domácího konzultačního střediska Kojetín.
Slavnostního předávání se zúčastnili zástupci garanta výuky, tj. Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze, tedy Ing. Klára Nehodová, manažerka VU3v, administrátorka VU3v Andrea Krejzová, za město Kojetín starosta Ing. Jiří Šírek, senátorka Parlamentu ČR Božena Sekaninová, z Přerova k nám zavítal náměstek primátora města Přerova Michal Zácha, DiS. a za místní KS vystoupila paní ředitelka CSS Kojetín Mgr. Bc. Blanka Laboňová. O kulturní program se postaral klub seniorek Báječný ženský z Majetína a zpěvák a harmonikář Milan Zahradník, zaměstnanec MěKS Kojetín. Z dosavadních pochvalných ohlasů lze usoudit, že se nám akce povedla a nejen všech přítomných 120 studentů, ale i naši hosté a vystupující odjížděli z toho setkání s dobrým pocitem a úsměvem na tváři.

Malá fotoreportáž ze slavnostního setkání studentů VU3V je k nahlédnutí zde.